Zastosowanie korzenia kudzu
Kudzu to roślina, która rośnie dziko w Korei, Japonii oraz Chinach. Do Stanów Zjednoczonych przywieźli ją w XIX wieku japońscy ogrodnicy. Stała się tam bardzo modna, ponieważ Amerykanie uprawiali ją w swoich ogrodach. Pnącze cechowało się intensywnym zapachem oraz dużymi liśćmi w kolorze fioletowym.
Czym jest kudzu?
Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że Kudzu właściwości ma prozdrowotne. O wyjątkowych leczniczych właściwościach tej rośliny był już mowa w starożytnych chińskich zapiskach. Warto wspomnieć, że w leczeniu choroby alkoholowej stosowano sproszkowany korzeń. Badania kudzu pod kątem medycznym rozpoczęli amerykańscy naukowcy pod koniec lat 80. XX weku. Pierwsze raport dotyczący właściwości tej rośliny opublikowany uczeni z Uniwersytetu w Północnej Karolinie. Była tam mowa o tym, że korzeń kudzu pomaga ustabilizować system nerwowy. Izoflawony odkryto w korzeniu w latach 90. XX wieku. Według ekspertów izoflawony odgrywają istotną rolę w walce z nałogiem.
Na co działa kudzu?
Trzeba mieć na uwadze, że na wiele różnych schorzeń działa korzeń kudzu. Przede wszystkim obniża ciśnienie tętnicze, łagodzi objawy andropauzy oraz menopauzy, a także uśmierza ból głowy. Dodatkowo u pacjentów z wrzodami żołądka i dwunastnicy obniża nadkwaśność i reguluje trawienie. Poprawia także wygląd skóry i wykazuje działanie antynowotworowe oraz antyoksydacyjne. Należy również pamiętać, że jest świetnym suplementem, który wspomaga odchudzanie. Korzeń kudzu po sproszkowaniu przypomina trochę mączkę ziemniaczaną. Chińczycy od wieków spożywają go z różnymi pokarmami. Nie wszyscy mają świadomość, że w azjatyckiej części świata korzeń rośliny kudzu był stosowany jako lek przeciw uzależnieniom. Przede wszystkim wykorzystuje się go w walce z alkoholizmem oraz nikotynizmem. Roślina pomaga zredukować napięcie i zmęczenie, a także poprawia nastrój, ponieważ stymuluje produkcję dopaminy i serotoniny. Dzięki temu można sobie lepiej radzić ze stresem. Potrzeba sięgnięcia po używki zmniejsza się dzięki powyższym czynnikom. Regularne spożywanie ekstraktu z korzenia kudzu sprawia, że odczucia są podobne jak po przyjęciu używki. Właśnie dlatego pacjent nie odczuwa potrzeby skosztowania prawdziwej używki. Można śmiało powiedzieć, że kudzu odtruwa organizm.