Idealnie gładka skóra to marzenie wielu kobiet – i to nie tylko w sezonie letnim, gdy chętnie odsłaniamy nogi czy ramiona. Wydepilowane, zadbane ciało jest atrybutem kobiecości, a trwały efekt depilacji – synonimem wygody, o jakiej marzymy podczas żmudnych domowych zabiegów. Czy warto zdecydować się na profesjonalną depilację laserem i co należy wiedzieć przed pierwszą wizytą w gabinecie?
Jak każda metoda usuwania zbędnego owłosienia, depilacja laserowa – obok ogromu zalet – ma swoje wady, z których trzeba zdawać sobie sprawę. Przede wszystkim jest to metoda dość kosztowna i pracochłonna, wymagająca poświęcenia czasu na co najmniej kilka do kilkunastu zabiegów. Ich koszt waha się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych – w zależności od obszaru ciała, który depilujemy, oraz rodzaju owłosienia. Konieczność powtarzania zabiegu wynika z naturalnego cyklu rozwojowego włosa: laser działa wyłącznie na te w fazie wzrostu, niszcząc mieszki włosowe wraz z cebulką oraz macierzą. Włoski w fazie przejściowej i fazie spoczynku opierają się działaniu wiązki laserowej, dlatego ostateczny efekt idealnie gładkiej skóry potrzebuje systematycznych działań i nieco cierpliwości.
Depilacja laserowa wymaga też dyscypliny w pielęgnacji: w okresie poprzedzającym zabieg oraz po nim konieczne jest zrezygnowanie z opalania się, podrażniających kosmetyków czy innych mechanicznych metod depilacji. Skóra poddana zabiegowi musi być zdrowa, bez skaleczeń, otarć czy podrażnień. Absolutnym przeciwwskazaniem do jego wykonywania są m.in. łuszczyca, bielactwo, cukrzyca, rozrusznik serca, a także ciąża.
Mimo wymienionych ograniczeń, depilacja laserowa jest jednocześnie najskuteczniejszą metodą usuwania owłosienia, co oczywiście stanowi jej największą zaletę. Stuprocentowa skuteczność i trwały efekt możliwe są dzięki zastosowaniu nowoczesnych laserów, które za pomocą wiązki światła emitowanej pod skórę, raz na zawsze niszczą struktury odpowiedzialne za wzrost włosów. Metoda laserowa jest też w pełni bezpieczna i odpowiednia do depilacji nawet najdelikatniejszych obszarów, jak pachy, bikini czy górna warga – o ile wykonujemy ją w renomowanym gabinecie, pod okiem specjalisty np. w gabinetach Epilira. Choć wiele osób obawia się bólu przy zabiegu, jest on raczej mitem: działanie lasera na skórę odczuwane jest raczej jako swędzenie czy szczypanie, a podrażnienie depilowanego obszaru, które jest zjawiskiem naturalnym, przy zachowaniu zasad pielęgnacji całkowicie ustępuje. Co więcej, stosowane przez profesjonalistów kremy znieczulające oraz odpowiednie przygotowanie depilowanej skóry skutecznie niwelują dyskomfort w trakcie i po zabiegu, pozostawiając wyłącznie satysfakcję ze spektakularnego efektu gładkiego i zadbanego ciała.