Trzeba podkreślić, że na rynku znajdują się rozmaite śruby. Czym różnią się produkty z kategorii? Między innymi przeznaczeniem, kształtem, materiałem, a także wymiarami. Jest chyba jasne, że trzeba dobrze zastanowić się przed wyborem elementu tego typu, aby idealnie dopasować go do konkretnej sytuacji i zastosowania. Warto wiedzieć, że w tym aspekcie bardzo pomaga konwersja norm ISO/Din/PN. Co oznaczają poszczególne skróty? Jak korzystać z tabeli konwersji norm ISO/Din/PN?
Normy ISO/Din/PN – o co tutaj chodzi?
Bardzo dużo osób stosuje aktualnie tabelę konwersji norm ISO/Din/PN. Co jednak oznaczają poszczególne skróty? Trzeba podkreślić, że w naszym kraju najczęściej stosowane są Polskie Normy (PN). Należy wiedzieć, że są one tworzone przez Polski Komitet Normalizacyjny. Nie można nie wspomnieć, że mają one jednak stosunkowo małe znaczenie – patrząc na aspekt globalnie. Wszystko jest spowodowane tym, że Polskie Normy tak naprawdę obowiązują tylko na terenie naszego kraju. Może zatem zdarzyć się tak, że ludzie z zagranicy po podaniu konkretnych oznaczeń PN nie będą dokładnie wiedzieli, o co tutaj w tym wszystkim chodzi…
Zdecydowanie bardziej rozpowszechnione są normy ISO (z angielskiego International Organization for Standardization). Polacy często używają zaś określenia odnoszącego się do Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej. Są one nie tylko stosowane na terenie Polski, ale także w ponad 160 krajach na całym świecie. Trzeba również wspomnieć o normach DIN (z niemieckiego Deutsches Institut für Normung). Normy te zostały stworzone przez naszych zachodnich sąsiadów na mapie geograficznej. Warto podkreślić, że obowiązują również u nas, dlatego warto o nich wiedzieć.
Zapoznaj się z ofertą firmy Stalmut -> Śruby DIN 603 / ISO 8677 z łbem grzybkowym z podsadzeniem – zamkowe (https://stalmut.pl/oferta/sruby/sruby-din-603-iso-8677-lbem-grzybkowym-podsadzeniem-zamkowe/)
Jak działa konwersja norm?
Tabele konwersji norm ISO/Din/PN przydają się aktualnie naprawdę bardzo często. Dlaczego taka sytuacja ma miejsce? Między innymi ze względu na fakt, że nierzadko polskie firmy współpracują z zagranicznymi. Co zrobić, kiedy nasz rodak chce zamówić na przykład śruby z Niemiec? Załóżmy, że interesuje go śruba z łbem sześciokątnym z gwintem na części długości trzpienia. Jeśli chodzi o Polskie Normy, to mamy tutaj oznaczenie PN 82101. Kłopot jest taki, że nasze uwarunkowania nie są znane w Niemczech. Jeśli osoba zamawiająca towar poda zatem to oznaczenie, to musi liczyć się z tym, że dostawca towaru dokładnie nie będzie wiedział, o co chodzi. Jeśli jednak w formularzu umieści DIN 931, to Niemiec bez problemu będzie wiedział, jakie konkretnie elementy mają być przedmiotem zamówienia. Dla formalności podamy jeszcze, że w normach ISO śruba z łbem sześciokątnym z gwintem na części długości trzpienia to inaczej ISO 4014.
Analogicznie trzeba postępować w przypadku innych elementów. Trzeba podkreślić, że w tabeli konwersji norm znajdują się oznaczenia nie tylko dotyczące śrub. Mamy tutaj również normy odnoszące się do kołków, wkrętów, korków, podkładek, zawleczek, nitów, nakrętek itp. Dzięki temu łatwiej jest wybrać konkretne elementy.