Odpowiednie zaizolowanie poddasza – zarówno tego użytkowego, jak i nieużytkowego – może być niemałym wyzwaniem dla właścicieli budynków. Należy wziąć pod uwagę nie tylko odpowiednią izolację termiczną, ale również akustyczną. Sprawdzonym i skutecznym rozwiązaniem odpowiednim dla skośnych dachów jest wełna mineralna – zarówno skalna, jak i szklana.
Podczas wyboru najlepszego materiału, który będzie stanowił izolację poddasza, warto wziąć pod uwagę zróżnicowane materiały ociepleniowe – czyli potężną gałąź termomodernizacyjną. Do niewątpliwych zalet wykorzystania wełny mineralnej na poddaszu należy to, że jest to materiał, który bez problemu wypełni różnorodną przestrzeń, co szczególnie istotne jest w przypadku poddaszy ograniczonych na przykład przez belki stropowe oraz w przypadku wymagających, skośnych dachów.
Podczas planów izolowania poddasza budynku musimy pamiętać właśnie o tym, że kształt przestrzeni, którą musimy wypełnić, jest zazwyczaj nierówny i znacznie ograniczony. Często okazuje się, że przestrzeń, w której planujemy montaż odpowiedniego systemu izolacji, jest bardziej wymagająca niż początkowo się mogło wydawać – a im bardziej skomplikowana jest konstrukcja dachu, tym trudniej jest później izolować poddasze, zarówno termicznie, jak i akustycznie.
Niezbędne do tego, by odpowiednio izolować i dotrzeć do nawet najdrobniejszych fragmentów przestrzeni w konstrukcji jest użycie odpowiednich materiałów o niewielkiej grubości. Dlatego tak trafnym wyborem w izolacji poddasza jest izolacja mineralna – wełna skalna oraz wełna szklana. Co ważne, nie stanowią one bariery dla pary wodnej, a jednocześnie pozwalają na niezbędną wymianę gazową w izolowanych przegrodach.
Czym w takim razie jest wełna skalna oraz wełna szklana, która tak szeroko wykorzystywana jest w izolacji nawet najbardziej wymagających przestrzeni? Jest to materiał powstający z surowców mineralnych – szklana powstaje głównie z piasku kwarcowego, a następnie dodawana jest w procesie produkcji stłuczka szklana. Połączone komponenty wytapiane zostają w 1000 stopniach Celsjusza. Z kolei wełna skalna produkowana jest z bazaltu, wytapianego w ponad 1400 stopniach.
Do czego szeroko wykorzystywana jest wełna mineralna? Używa się jej między innymi przy renowacji zabytków, z tego powodu, że zarówno wełna szklana, jak i skalna umożliwiają nie tylko swobodę w tym, jak kształtujemy bryłę, ale również sprawdzają się doskonale przy próbie przywrócenia oryginalnego wyglądu oraz charakteru budynku. Poza tym wełnę mineralną wykorzystuje się też wtedy, gdy zależy nam na odpowiednim ociepleniu dachów czy ścian. Dzięki temu, że systemy i technologie ocieplające dynamicznie się rozwijają, obecnie często w wykańczaniu zewnętrznej ściany stosuje się fasadę wentylowaną, również wykorzystującą w swojej budowie wełnę mineralną.
Warto mieć na względzie to, że wyjątkowo ciekawą ofertę towarów umożliwiających skuteczne i bezpieczne izolowanie poddasza użytkowego, nieużytkowego oraz dachu skośnego posiada producent ISOVER. Jest on producentem bardzo bogatej oferty materiałów ociepleniowych do izolacji nakrokwiowej, a wykorzystanie wysokiej jakości materiałów umożliwia doskonałą ochronę budynku. Nie bez znaczenia jest też wysoka sprężystość wełny w rolkach od producenta ISOVER.
Wełna mineralna ISOVER ma optymalne właściwości termiczne, dzięki czemu świetnie powstrzymuje utratę ciepła z budynku. Dodatkowo pozwala ona na szczelne i precyzyjne wypełnienie przestrzeni na poddaszu. Oprócz tego w szerokim asortymencie produktów ISOVER można znaleźć wiele produktów pozwalających na stworzenie w pomieszczeniu budynku zdrowego mikroklimatu dzięki zapanowaniu nad wilgocią.