Rodzaje fajerwerków – czy znałeś wszystkie?

Fajerwerki to nie tylko te powszechnie znane petardy, którymi strzelamy w kierunku nieba. To słowo kryje za sobą całą bazę wybuchowych zabawek, które poznamy!

Rodzaje fajerwerków i ich najważniejsze zadania

Fajerwerki to bardzo szerokie pojęcie na rynku, jeśli chodzi o wyroby wybuchowe. Podstawowe to:

  • petardy
  • wyrzutnie
  • rzymskie ognie
  • rakiety
  • race
  • świece dymne
  • stroboskopy
  • wulkany
  • diabełki
  • zimne ognie

Dużo ich, prawda? Za chwilę zajmiemy się objaśnianiem, na czym każda z nich polega.

Petardy – są to oczywiście jedne z najbardziej popularnych rodzajów fajerwerków. Polegają one głównie na huku, który wywołują, kiedy zostają wystrzelone. Są one więc wyrobami typowo akustycznymi. Mają one jednak przy tym także efekt błysku, płomienia, czy dymu, w różnych kolorach. Są one popularne najbardziej w Sylwestra.

Wyrzutnie – to właśnie te wybuchowe wyroby są wielkimi atrakcjami na ważnych eventach, czy nawet ślubach! Są one najbardziej widowiskowym rodzajem fajerwerków, ponieważ wystrzelone formują się na niebie w różne piękne, świetliste kształty (np. komety, złote korony, czy nawet kolorowe kwiaty).

Rzymskie ognie – produkt ten ma kształt tuby, z której możemy wystrzelić kolorowe efekty. Podobnie jak petardy, są one najbardziej popularne w okresie sylwestrowym.

Rakiety – ten rodzaj fajerwerków wznosi się pionowo w niebo i na pewno buduje napięcie. Następnie wybucha i tworzy na niebie kolorowe efekty. Podobnie jak petardy oraz rzymskie ognie, najwięcej rakiet zobaczymy w Sylwestra.

Race – są one głównie wystrzeliwane podczas meczów, na stadionach. Podstawowym efektem rac jest bowiem płomień, który ma oddać cześć, np. grupie piłkarskiej. Używane są one również podczas marszów, opraw widowisk oraz różnego rodzaju ważnych celebracji. Szczególnym rodzajem racy jest raca morska.

Świece dymne – podobnie jak rzymskie ognie, mają one kształt podłużnej tuby, tylko z nich wydzielany zostaje kolorowy dym. Głównie stosowane są podczas sesji zdjęciowych.

Stroboskopy – są produktem bardzo o podobnym do rac. Elementem, który różni ich od rac jest to, iż wydzielane zostaje z nich pulsujące, migotające światło. Często używane są podczas pokazów sztucznych ogni.

Wulkany – zwane są także fontannami. Mają one stożkowy kształt, a ich efekt jest przepiękny, ponieważ po ich wystrzeleniu w górę unosi się snop iskier. Podobnym produktem są fontanny tortowe, jednak nadają się one do użycia wewnątrz pomieszczeń i, jak sama nazwa wskazuje, są elementem upiększającym wyroby cukiernicze.

Diabełki – jest to artykuł głównie używany przez najmłodszych. Ich działanie polega na tym, że rzucone o ziemię lub nadepnięte generują charakterystyczny „trzask”.

Zimne ognie – są one przeznaczone do trzymania w dłoni, ponieważ nie generują wybuchów, ani hałasu. Ich charakterystycznym efektem jest efekt iskrzenia. Występują zimne ognie, które palą się neonowymi kolorami lub są w różnych kształtach, np. serc.

Pamiętaj o bezpieczeństwie podczas używania produktów wybuchowych!

Pamiętaj, iż nieumiejętne obchodzenie się z tego typu produktami prowadzi do wielu poważnych wypadków, a nawet uszkodzeń. Nie używaj produktów wybuchowych w zamkniętych pomieszczeniach, a także nie pozostawiaj odpalonych fajerwerków w dłoni! Zapoznaj się dokładne z instrukcją, a jeśli nie jesteś pewny ich użycia, poradź się w tej sprawie kogoś dorosłego lub doświadczonego!

Artykuł napisany przy współpracy z https://fajerwerkilider.pl/