Regularna konserwacja przestrzeni dachowej jak również rynien to czynności, których pod żadnym pozorem nie powinniśmy zaniedbywać lub traktować po macoszemu.
To właśnie prawidłowo działający system rynnowy zapewnia optymalne odprowadzanie wody deszczowej, topniejącego śniegu czy też wszelkiej maści zanieczyszczeń spływających z dachu bezpośrednio do kanalizacji lub też przeznaczonego do tego celu zbiornika. Nie będzie to jednakże możliwe jeżeli poszczególne rynny będą uszkodzone, zdeformowane lub też z innego powodu nie będą w stanie pełnić powierzonej im roli w sposób efektywny.
Zdaniem ekspertów, oględziny stanu systemu rynnowego niezależnie od tego czy są to rynny kwadratowe, czy półokrągłe, powinno się przeprowadzać nawet dwa razy do roku, a więc na początku sezonu wiosennego (po zimie) jak też pod koniec jesieni (przed nadchodzącą zimą). Regularna inspekcja pozwoli szybko i sprawnie zidentyfikować wszelkiej maści problemy z funkcjonowaniem systemu oraz je błyskawiczne wyeliminować. Zwracać powinniśmy uwagę przede wszystkim na deformacje i wykrzywienia elementów metalowych, nadmierne zawilgocenia pojawiające się w specyficznych miejscach w których zamontowany został system, odpadanie tynku w okolicach rynien, czy w końcu ich przeciekanie spowodowane znacznym uszkodzeniem.
Poza stanem technicznym warto także sprawdzić drożność rynien. Nie jest tajemnicą, że jeżeli zalegają w nich znaczne ilości liści, gałązek oraz innych odpadków organicznych i nieorganicznych, przy silnych opadach deszczu dojść może do ograniczenia ich przepustowości, co z kolei będzie skutkowało przelewaniem się wody i namaczaniem elewacji. Sprzyja to rozwijaniu się na powierzchni ścian grzybów i pleśni, jak również prowadzić może do stopniowego uszkadzania ich powłoki zewnętrznej, prowadząc w rezultacie do ich pękania. Problemu tego możemy w prosty sposób uniknąć oczyszczając wszelkie zalegające w rynnach odpadki, na przykład przy pomocy szczotki lub też – gdy zbiły się one w większe grudki – zgarniając je rękoma po uprzednim założeniu rękawiczek. Zalecamy także sprawdzenie kondycji haczyków podtrzymujących poszczególne elementy systemu rynnowego. Występuje bowiem prawdopodobieństwo, iż z biegiem czasu się one powykrzywiają lub też całkowicie odpadną, wpływając negatywnie na integralność oraz wydajność całego systemu. Ich wymiana i zastąpienie nowymi elementami nie należy do zadań o wysokim stopniu skomplikowania, a więc jesteśmy pewni, że z tym wyzwaniem poradzi sobie nawet niedzielny majsterkowicz.
Jeżeli inspekcje systemu rynnowego przeprowadzać będziemy regularnie oraz zadbamy, by wszelkie zidentyfikowane problemy usuwać możliwie jak najszybciej, a najlepiej w momencie ich pojawienia się, będziemy mogli mieć przekonanie graniczące niemalże z pewnością, iż raz zamocowane rynny będą nam służyły przez wiele długich lat bez jakichkolwiek problemów…i to nawet przy częstych ulewnych deszczach czy też silnych opadach śniegu! Uważamy, że warto poświęcić kilka godzin dwa razy w roku, aby mieć gwarancję, iż każdy element systemu działa w sposób optymalny i nie ulegnie uszkodzeniu na skutek niesprzyjających warunków atmosferycznych, o które to w naszym klimacie jak wiadomo nie jest trudno!