Pomimo swojej nazwy pompy ciepła służą również do innych celów, niż ogrzewanie. Zapewniają klimatyzację i kontrolę wilgotności. Pompy ciepła przenoszą ciepło zamiast go wytwarzać, dzięki czemu mogą nagrzewać i chłodzić za znacznie mniejszy koszt niż inne systemy, takie jak piece czy centralne klimatyzatory.
Rodzaje pomp ciepła
Istnieją dwa główne typy pomp cieplnych, rozróżnionych ze względu na źródło: powietrze i geotermalne. Wszystkie systemy pomp ciepła powinny być instalowane przez profesjonalnego technika, który jest w stanie określić odpowiedni rozmiar i produkt dla Twojego domu i klimatu.
Pompy ciepła powietrze
Systemy źródła powietrza są najczęściej instalowanymi pompami ciepła. Mają dwie części: jednostkę wewnętrzną (urządzenie do obsługi powietrza) i jednostkę zewnętrzną (pompa ciepła). Czynnik chłodniczy, który krąży pomiędzy dwiema jednostkami przez rurki, pochłania i uwalnia ciepło podczas ruchu tam i z powrotem.
Nowe powietrzne pompy ciepła mogą obniżyć koszty ogrzewania o około 50% w porównaniu z piecami elektrycznymi i grzejnikami. Osuszają również lepiej niż standardowe klimatyzatory centralne.
W przeszłości pompy ciepła ze źródłem powietrza były bardziej odpowiednie dla cieplejszego klimatu. Jednak w ostatnich latach technologia uległa poprawie, więc teraz są one możliwe do zastosowania w chłodniejszych regionach.
Geotermalne pompy ciepła
Geotermalne pompy ciepła (zwane także gruntowym źródłem) przenoszą ciepło przez szereg rur zakopanych pionowo lub poziomo w pętlach na zewnątrz. Rury zawierają roztwór wodny, który jest ogrzewany przez stałą temperaturę, stawu lub studni i jest wprowadzany do domu i poza nim.
Geotermalne pompy ciepła, które również kontrolują wilgotność, mogą zmniejszyć zużycie energii w Twoim domu od 25% do 50% w porównaniu z konwencjonalnym systemem ogrzewania i chłodzenia. Dodatkowo są ciche, trwałe.
Co warto wiedzieć przed zakupem pomp ciepła?
- Warunki klimatyczne
Nowe pompy ciepła pracują wydajnie w wielu częściach kraju, ale szczególnie w miejscach, w których nie występują duże wahania temperatury i umiarkowane potrzeby ogrzewania i chłodzenia. Ale jeśli mieszkasz w obszarze o bardzo niskich temperaturach, w zależności od wielkości systemu, będziesz potrzebował dodatkowego systemu grzewczego.
- Rozmiar
Rozmiar jest również ważny. Jeśli pompa ciepła jest niewymiarowa lub nadwymiarowa, nie będzie ona skutecznie grzać ani chłodzić i zwiększy rachunki za energię. Jednostka, która jest zbyt duża, nie dość że kosztuje więcej, to będzie włączać się i wyłączać zbyt wiele razy, skracając jej żywotność.
Uwaga: Nie kupuj nowej pompy ciepła, dopóki reszta domu nie będzie tak wydajna energetycznie, jak to możliwe, ponieważ narazi Cię to na dodatkowe koszty.
Tak więc przed zakupem pompy ciepła rozważ:
• Izolację strychu i ścian,
• Uszczelnieni ram drzwi i okien,
• Prawidłowe uszczelnienie kanałów wentylacyjnych w całym domu,
• Instalację i ustawienie programowalnych termostatów, aby automatycznie obniżać i podnosić temperaturę oraz regulować ją podczas swojej nieobecności. Programowalne termostaty pozwalają zaoszczędzić 10% rocznych rachunków za energię.
Kluczowe cechy pomp ciepła
- Poziom hałasu
Wentylatory i kompresory mogą hałasować, dlatego wybierz powietrzną pompę ciepła o mocy akustycznej poniżej 40 dB. Należy również umieścić jednostkę zewnętrzną z dala od okien i rozważyć umieszczenie jej na pochłaniającej dźwięk podstawie. Ponadto należy zabezpieczyć jednostkę zewnętrzną przed silnymi wiatrami, która może powodować problemy z rozmrażaniem. Pomocne będzie umieszczenie krzewu lub ogrodzenia wokół..
- Sterowanie na żądanie i odszranianie
Odkładanie się szronu na jednostce zewnętrznej pompy ciepła może zakłócać efektywność energetyczną i obniżać komfort w pomieszczeniach. Wybierz więc model z kontrolą odszraniania na żądanie. Ta funkcja zminimalizuje cykle odszraniania, dzięki czemu Twój system będzie bardziej energooszczędny i ekonomiczny.
- Układ chłodniczy
Pompa ciepła z agregatem chłodniczym o odwróconym cyklu pracy umożliwia jej powiązanie z szeroką gamą systemów dystrybucji ciepła i chłodu, dzięki czemu dom staje się bardziej komfortowy. Technologia ta może również obniżyć rachunki za energię elektryczną.
Artykuł opracowany przy pomocy ekspertów z STGPoznań.pl