Dieta ketogeniczna jest coraz popularniejszym sposobem żywienia. Czy łatwo jest na nią przejść i trzymać się jej założeń? Nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać – wystarczy umiejętnie zaplanować nowy jadłospis, bilansując spożycie poszczególnych składników odżywczych.
Dieta ketogeniczna przyciąga uwagę, ponieważ wielu osobom trudno jest uwierzyć, że jedząc przede wszystkim tłuszcze, można jednocześnie spalać nadmiar kilogramów. Poznając jednak głębiej jej założenia, łatwo zrozumieć, skąd bierze się ten pozorny paradoks.
Podstawowe założenia diety keto
Mówiąc w wielkim skrócie, keto-dieta to sposób odżywiania prowokujący organizm do czerpania energii nie z węglowodanów, a właśnie z tłuszczów. To one stają się głównym paliwem dla organizmu, dzięki czemu znacznie łatwiej jest zgubić zbędne kilogramy. Celem takiego jadłospisu jest doprowadzenie organizmu do stanu ketozy, w którym tłuszcze, a właściwie powstające w wyniku ich rozpadu ciała ketonowe, napędzają organizm. Efekt? Szybka utrata wagi przy jednoczesnym dobrym samopoczuciu. Więcej szczegółów na temat zasad diety znajdziesz pod adresem: https://dawidwozniakowski.pl/keto/dieta-ketogeniczna.
Stopniowe wprowadzanie diety ketogenicznej
Jednym z mitów jest teza, że najlepszym sposobem jest rozpoczęcie dążenia do 100% ketozy już od pierwszego dnia diety. Czerpanie energii z ciał ketonowych może być obciążeniem dla organizmu w początkowych fazach, co może wiązać się z rozdrażnieniem, spowodowanym nadmierną produkcją kortyzolu. Jeśli jednak nowy sposób odżywiania wprowadza się stopniowo, zaczynając od zwyczajnego low-carb, nie należy obawiać się takiego efektu.
Balans w diecie „keto”
Oczywiście jedzenie tłuszczy nie oznacza jadłospisu, w którym króluje smażony ser i przetworzone specjały. Należy wprowadzić do niego przede wszystkim te zdrowe – takie jak choćby awokado, różnego rodzaju orzechy czy tłuste ryby. W innym wypadku dieta tego rodzaju mija się z celem i powoduje negatywne konsekwencje zdrowotne, jak zresztą każda inna, oparta na składnikach typu fast-food. Ketoza nie oznacza również całkowitego wykluczenia innych składników odżywczych niż tłuszcz! Wciąż powinno spożywać się warzywa z dużą ilością błonnika i białko.