Moc witamin z grupy B i ich znaczenie w prawidłowym rozwoju dzieci

Witaminy z grupy B odpowiadają przede wszystkim za prawidłowy rozwój i funkcjonowanie układu nerwowego. Ich odpowiednia podaż przekłada się na nastrój dziecka, jego zdolność koncentracji i uczenia się oraz radzenia sobie ze stresem.

Witaminy z grupy B to witaminy rozpuszczalne w wodzie. Znajdują się w wielu różnorodnych produktach spożywczych i dlatego niedobór tych witamin nie jest tak powszechny jak np. witaminy D. Może się jednak zdarzyć w pewnych sytuacjach – wówczas konieczne staje się suplementowanie witamin (do suplementacji witaminy B dla dzieci polecane są smaczne i zdrowe preparaty witaminowe Visolvit). Niedobór witamin z grupy B niesie ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne. W przypadku dzieci za niedobór tych witamin odpowiadać mogą najczęściej sytuacje stresowe oraz nadmiar węglowodanów w diecie (w tym przede wszystkim słodyczy).

Witamina B1

Witamina B1, czyli tiamina, bierze udział w metabolizmie węglowodanów, w procesach energetycznych i neurofizjologicznych organizmu. Jest istotna dla prawidłowego rozwoju kości i wzrostu, a także dla właściwego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. Umożliwia organizmowi wchłanianie glukozy i czerpanie z niej energii. Szczególnie dzieci jedzące duże ilości słodyczy są narażone na jej niedobory. Objawami niedoboru są nadpobudliwość, zaburzenia koncentracji, drażliwość, bóle w okolicy serca, bóle głowy, zaburzenia jelitowe. Tiamina naturalnie występuje z produktach zbożowych, zwłaszcza w płatkach owsianych, ryżu, kaszy gryczanej, a także w nasionach roślin strączkowych, mięsie, ziemniakach, orzechach brazylijskich, nasionach (słonecznika, dyni, sezamu).

Witamina B2

Witamina B2 to ryboflawina. Jest niezbędna w procesie tworzenia czerwonych płytek krwi, wspomaga prawidłowy wzrost, przemianę materii oraz widzenie. Witamina ta odpowiada też wraz z witaminą A za zdrowie skóry i błon śluzowych, dlatego do najpowszechniejszych objawów jej niedoboru należą zajady w kącikach ust. Poważniejsze niedobory prowadzą do powstawania pleśniawek, łuszczenia się skóry. Ryboflawina wspomaga działanie witaminy B6. Do źródeł tej witaminy należą: nabiał, jaja, produkty pełnoziarniste, mięso, grzyby, pietruszka.[1]

Witamina B3

Witamina B3 zwana jest też niacyną lub witaminą PP. Jej rola to przede wszystkim ochrona przed chorobami skórnymi, a także apatią, bólami głowy i ogólnym osłabieniem. Warunkuje prawidłową pracę układu nerwowego. Niedobór witaminy PP objawia się m.in. występowaniem zmian skórnych, zmian w obrębie jamy ustnej, a w poważniejszych przypadkach również wymiotami i biegunką. Witamina ta występuje naturalnie w orzeszkach ziemnych, czerwonej papryce, mięsie i wędlinach, rybach (pstrąg, halibut), mleku, nasionach roślin strączkowych czy ziemniakach.

Witamina B6

Witamina B6, czyli pirydoksyna, odpowiada m.in. za odporność organizmu i właściwą pracę układu nerwowego. Uczestniczy w produkcji czerwonych krwinek. Jej niedobór zdarza się rzadko, jako że występuje w wielu produktach spożywczych, m.in. w mięsie, rybach, nasionach roślin strączkowych, produktach pełnoziarnistych, warzywach liściastych, bananach, drożdżach. Niedobór objawia się ogólnym osłabieniem, zmęczeniem, drgawkami, niedokrwistością, zmianami skórnymi.

Witamina B7

Witamina B7 to biotyna. Jest to witamina syntezowana przez florę bakteryjną jelit, dlatego rzadko dochodzi do jej poważnych niedoborów. Odpowiada ona za przemianę glukozy i stabilizację poziomu glukozy we krwi. Wpływa pozytywnie na kondycję włosów, skóry i paznokci. Zapobiega łojotokowi i nadprodukcji sebum – stąd szczególnie ważna jest jej wystarczająca podaż u dojrzewających nastolatków. Biotyna występuje w mleku, grzybach, podrobach, żółtku jaj, warzywach (kalafior, groch), rodzynkach, soi.

Witamina B9

Witamina B9 to kwas foliowy. Odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układów krwiotwórczego i nerwowego. Niedobór tej witaminy wywołać może anemię, objawia się osłabieniem, złym samopoczuciem, zaburzeniami snu. Kwas foliowy występuje wyłącznie w produktach roślinnych, gdyż zwierzęta nie mają zdolności wytwarzania tej witaminy.

Witamina B12

Witamina B12 zwana jest też cyjanokobalaminą. Jest ona niezbędnym elementem w procesie tworzenia czerwonych krwinek, syntezie białek i DNA, odpowiada również za metabolizm tłuszczów i węglowodanów oraz za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Niedobory tej witaminy zdarzają się głównie u dzieci w wieku 5–6 lat, gdyż właśnie wtedy wyczerpuje się jej zapas zgromadzony w wątrobie jeszcze podczas życia płodowego. Ponadto niedobory B12 występują u dzieci z zaburzeniami wchłaniania jelitowego oraz będących na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej. Witamina ta obecna jest bowiem głównie w mięsie, rybach, a także w jajach, mleku i przetworach mlecznych. W przypadku niedoboru konieczna jest suplementacja B12. Jej niedobór prowadzi bowiem do niedokrwistości megaloblastycznej, zwiększa też ryzyko wystąpienia chorób neurologicznych oraz uszkodzeń DNA.

http://www.czytelniamedyczna.pl/2659,witaminy-z-grupy-b-naturalne-zrodla-rola-w-organizmie-skutki-awitaminozy.html