Lokaty. Co o nich trzeba wiedzieć?

Lokaty to zdecydowanie najbardziej popularne rozwiązania inwestycyjne. W Polsce miliony osób w ten sposób pomnażają swój kapitał. Skąd bierze się ich popularność? Czy faktycznie są całkowicie bezpieczne ? Ile można zarobić na lokacie ? Cały artykuł jest poświęcony właśnie takim zagadnieniom, które z pewnością pomogą przy wyborze najodpowiedniejszej lokaty.

Oprocentowanie

To zdecydowanie główne kryterium, którym kierują się klienci przy wyborze banku, aby ulokować swoje pieniądze. Same lokaty są praktycznie takie same, niezależnie od instytucji bankowej a jedyne co je odróżnia to profity. Banki prześcigają się w pomysłach jak przyciągnąć klientów do siebie, ale zazwyczaj ludzie wybierają ten bank, który oferuje jak największe odsetki. Obecnie na rynku te wahają się od 1% do 3%. Warto sprawdzić przed dokonaniem wyboru wszystkie instytucje pod kątem ich standardowych rozwiązań i zapytać o promocje. Te mogą sięgać nawet 5% – 6%. Nie są z pewnością stałym produktem bankowym oferowanym klientom, ale przy okazji akcji promocyjnych, świat czy fuzji banków można liczyć na korzystniejsze warunki. Warto również wspomnieć, że kapitalizacja może odbywać się codziennie lub okresowo — np. miesięcznie. To znaczy, że zyski naliczane są do salda codziennie lub co jakiś okres. Korzystniejsza jest ta pierwsza opcja, gdyż wypracowane zyski powiększają kwotę główną i pracują razem z nią, a co za tym idzie zyski, są liczone od większej sumy.

Długość

Okres, na jaki można zawrzeć lokatę, jest różny. Na rynku są dostępne lokaty kilkudniowe, miesięczne, kwartalne, półroczne, roczne, kilkuletnie i kilkunastoletnie. Oprócz tych wersji dochodzą modyfikacje i różne opcje. Wybór jest zatem ogromny i każdy klient z pewnością znajdzie najdogodniejsze dla siebie wyjście. Zazwyczaj warto powiedzieć doradcy bankowym, na jakim rozwiązaniu nam zależy, a on dobierze najlepsze.

Ryzyko inwestycji

Główną obawą jest to, że po zakończeniu lokaty otrzymamy mniej pieniędzy, niż wpłaciliśmy. Jest to zupełnie niepotrzebna obawa. Główną cechą lokaty jest bezpieczeństwo. Przy jej podpisywaniu otrzymujemy jasną informację, ile wpłacamy, na jaki okres i ile wynosi oprocentowanie. Nawet na najmniej konkurencyjnych lokatach zarobimy ok. 1%. Przeświadczenie ewentualnej straty może brać się z funkcjonowania na rynku bankowym innych ryzykownych funduszy lub programów. Są one jednak wyraźnie oznaczone i nie mają żadnego wpływu na klasyczne kolory.

Bezpieczeństwo i wiarygodność.

Niepewność na rynkach finansowych i konkretne przykłady upadków banków powodują pewien niepokój u potencjalnych klientów. Zaznaczyć trzeba, aby wybierać na lokowanie pieniędzy tylko i wyłącznie banki. Mają one odpowiednie zezwolenia państwowe na prowadzenie takiej działalności. Prywatne firmy pokroju Amber Gold działają nielegalnie, oferując takie usługi. Jeśli więc otworzymy lokatę w banku, nasze pieniądze do równowartości 100 000 euro są całkowicie bezpieczne. Dzieje się tak za sprawą BFG, czyli Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, który w razie upadku banku oddaje klientom środki.