Które typy opakowań produktów są najbardziej ekologiczne?
Obecnie dla coraz większej ilości ludzi ekologia i troska o środowisko naturalne to szczególnie ważne tematy. Bardzo duże znaczenie ma na przykład sposób pakowania towarów, które kupujemy na co dzień. Jedne typy opakowań uważane są za bardziej ekologiczne, a inne za szkodliwe. Jak jest w rzeczywistości?
Czy naturalne materiały są nieszkodliwe?
Często słyszy się, że najmniej szkodliwe dla środowiska przyrodniczego są opakowania wykonane z materiałów naturalnych. Zalicza się do nich papier, drewno i niektóre tkaniny. Jak jednak naprawdę jest z tą nieszkodliwością? Wydaje się, że rzeczywistość jest nieco bardziej skomplikowana.
Produkcja opakowań papierowych, czy skrzynek drewnianych wymaga użycia bardzo dużej ilości surowców. Często te materiały wzbogacane są przez dodanie do nich szkodliwych środków chemicznych zwiększających trwałość. To samo dotyczy tkanin, które wytwarzane są z roślin wymagających w uprawie ogromnej ilości pestycydów i herbicydów.
Co warto wiedzieć o tworzywach sztucznych?
Z drugiej strony demonizuje się pakowanie towarów w opakowania wykonane z tworzyw sztucznych. Nie bez przyczyny. Ogromne ilości plastiku zaśmiecają dziś nawet najdalsze zakątki planety i póki co niewiele jesteśmy w stanie z tym zrobić.
Warto pamiętać jednak, że tworzywa sztuczne charakteryzują się stosunkowo dużą wytrzymałością mechaniczną. Są więc idealnym materiałem do tego, by produkować nich opakowania produktów wielorazowego użytku. Potencjalnie mogą być więc bardziej ekologiczne niż tak zwane materiały naturalne.
Ekologiczne opakowania – najważniejsze kwestie
Zdecydowanie najważniejsze jest to, żeby pakowanie towarów odbywało się w jak największym stopniu w opakowania wielorazowego użytku. Dlaczego to takie ważne? Dzięki temu możliwe jest zaoszczędzenie surowców niezbędnych do produkcji opakowań.
Współcześnie poszukuje się rozwiązań, które mogłyby pomóc pozbyć się problemu ciągle rosnącej, trudnej do przetworzenia ilości śmieci na ziemi. Wydaje się, że potencjalnie dobrym kierunkiem jest rozwój technologii wytwarzania i recyklingu nowoczesnych tworzyw syntetycznych.