Przed nami najcięższy, przede wszystkim finansowo, okres roku, kiedy występują znaczne spadki temperatury, opady deszczu i śniegu, po prostu zima. To właśnie takie warunki wymuszają dodatkowe docieplenie pomieszczeń mieszkalnych, biurowych i innych użytkowych.
Osoby zapobiegliwe przewidując taką sytuację wcześniej, już na przełomie wiosny i lata wyposażyły się w wielofunkcyjne instalacje grzewcze, mniej przewidujący przekopują przypuszczalnie zasoby sieci Internet poszukując rozwiązań, które które mogliby wykorzystać. Aby uprościć i skrócić te poszukiwania, przygotowaliśmy ten artykuł, w którym przedstawimy różne rodzaje takich systemów.
Najbardziej powszechną i konwencjonalną metodą ogrzewania pomieszczeń jest najczęściej stosowane ogrzewanie grawitacyjne. Jak mówi nam właściciel portalu FIRMY PRODUKCYJNE; metoda ta jest najtańsza, jako że nie potrzebuje zastosowania stosunkowo drogiej energii elektrycznej – przekazanie ciepła możliwe jest dzięki zjawisku unoszenia się wcześniej ogrzanej wody znajdującej się w systemie oraz opadania płynu po schłodzeniu do wymaganej temperatury. Instalacja grawitacyjna znajduje jednakże zastosowanie jedynie w niezbyt dużych obiektach mieszkalnych i biurowych, jako że w przypadku konieczności jej rozbudowy oraz oddalania się od kotła na węgiel lub drewno całkowity koszt urządzeń wspomagających zapewniających potrzebną cyrkulację ciepłej i zimnej wody powodują, że system ten jest nieopłacalny.
Alternatywą dla takiego rozwiązania jest ogrzewanie pompowe. Z nazwy tej w prosty sposób można wywnioskować, system taki polega na montażu w systemie pompy c.o., powodującej szybki obieg wody, co gwarantuje potrzebne dogrzanie pomieszczeń. Podejmując decyzję o zastosowaniu takiego rozwiązania pamiętać musimy, że poza kosztami opału ponieść będziemy musieli także większe koszty na energię elektryczną, ponieważ wykorzystywana przez większą część sezonu pompa w sposób zauważalny zwiększy pobór prądu.
W obiektach wielkopowierzchniowych najczęściej występującym jest z kolei zastosowanie ogrzewania rozdzielaczowego, w którym przyjęte jest rozwiązanie, że kocioł połączony jest przy pomocy rur do urządzeń dozujących ciepło do określonych pionów i poziomów, którymi przesyła je do znajdujących się na końcu instalacji grzejników.
Ostatnio na uznaniu, szczególnie w budynkach mieszkalnych, zyskuje tak zwane ogrzewanie podłogowe. Mimo dużych nakładów pieniężnych niezbędnych do jego montażu, system ten gwarantuje użytkownikom nie tylko wygodę ale i zwiększa estetykę pomieszczenia, jako że orurowanie nie jest prowadzone po ścianach, a pod panelami podłogowymi. Obecnie jest możliwy duży wybór dotyczący stosowanych systemów grzewczych, a istotnym czynnikiem przy wyborze jest metraż posiadanego przez nas mieszkania, domu lub biura, jak też – zasoby finansowe jakimi dysponujemy i jakie chcemy przeznaczyć na montaż instalacji grzewczej. Korzystnie jest przed sfinalizowaniem zamówienia porozmawiać z przedstawicielami co najmniej kilku firm oferujących tego typu systemy i dostać informacje dotyczące tego, który z nich najlepiej nadaje się w użytkowanym przez nas obiekcie. Rekonesans taki da sposobność nam także w pełniejszym stopniu zapoznać się z obowiązującymi na lokalnym rynku cenami systemów i produktów opisanych powyżej.