Jeżeli dotąd nie interesowały Cię fundusze unijne, dzisiaj jest czas, w którym warto o nich pomyśleć. Po czasowym spadku koniunktury spowodowanym pandemią koronawirusa polskie firmy powoli odrabiają straty. Wiele z nich potrzebuje jednak wsparcia finansowego. Ponieważ banki przykręciły kurek z kredytami, warto spróbować pozyskać środki z Funduszy Europejskich. Sprawdź, w jakich obszarach możesz ubiegać się o finansowanie i jak o nie wnioskować.
Dotacje unijne – czy można jeszcze z nich skorzystać?
Ostatnio o funduszach unijnych mówiono przede wszystkim w kontekście negocjacji w sprawie budżetu UE na lata 2021-2027. Polska wynegocjowała aż 750 mld złotych, więc już wkrótce będzie można się o nie ubiegać i z pewnością warto będzie o takie pieniądze powalczyć. Na razie jednak wciąż można wnioskować o dotacje unijne z perspektywy na lata 2014-2020. Wbrew pozorom nie rozdysponowano jeszcze wszystkich środków. Według rządowego raportu do początku sierpnia 2020 roku wykorzystano około 86,5% całej puli pieniędzy, dlatego spora suma jest wciąż do rozdania.
W momencie pisania niniejszego tekstu na stronach rządowych widniały informacje na temat około 30 naborów z programów krajowych i 45 z programów regionalnych. Wśród nich były konkursy przeznaczone dla przedsiębiorców, jednostek samorządu terytorialnego, uczelni, a także placówek leczniczych.
Jak skutecznie pozyskać fundusze unijne?
Jeżeli chcesz sięgnąć po dotacje unijne jeszcze ze starej puli, z pewnością musisz się pośpieszyć. Na oficjalnej stronie rządowej dotyczącej funduszy europejskich możesz sprawdzić, jakie są aktualnie dostępne nabory i przekonać się, czy którykolwiek z nich pozwoli sfinansować Twoją inwestycję. A jak wygląda procedura ubieganie się o środki z UE? Ogólnie musisz nastawić się na konieczność wykonania następujących czynności:
1. Znalezienie programu i konkursu do planowanej inwestycji.
2. Zapoznanie się z wymaganiami konkursowymi.
3. Złożenie aplikacji – należy wypełnić odpowiedni formularz oraz dołączyć do niego wymaganą dokumentację (m.in. biznesplan, harmonogram realizacji projektu, analizę finansową, studium wykonalności projektu).
4. Oczekiwanie na rozpatrzenie wniosku.
Wielu chętnych na fundusze europejskie przerażają powyższe formalności, które istotnie nie należą do najprostszych. Właśnie dlatego istnieją firmy, które wyspecjalizowały się w niesieniu pomocy potencjalnym beneficjentom dotacji. Zakres takiej pomocy może być bardzo szeroki, ponieważ najlepsze firmy doradcze zajmują się nie tylko przygotowaniem dokumentacji aplikacyjnej, ale nawet opracowaniem koncepcji projektu i potem jego rozliczeniem. Więcej na temat tego rodzaju usług możesz przeczytać tutaj: https://subitoadvising.pl/fundusze-unijne. Jest to witryna doświadczonej firmy oferującej pomoc w pozyskiwaniu Funduszy Europejskich już od około 10 lat. Z jej wsparcia korzystały znane instytucje kultury, duże placówki ochrony zdrowia, a także wiele przedsiębiorstw, dlatego z pewnością warto powierzyć właśnie jej zadanie pozyskania środków.
W jakich obszarach dostępne jest finansowanie?
Jeśli chodzi o starą pulę środków pozostałych z perspektywy 2014-2020, dotacje unijne można jeszcze otrzymać między innymi w następujących obszarach:
– na badania i rozwój – w szczególności promowane są programy związane z diagnostyką i przeciwdziałaniem pandemii Covid-19,
– innowacje – konkursy skierowane są głównie do małych i średnich przedsiębiorstw,
– szkolnictwo – dostępne są dotacje np. na rozwój zdalnego nauczania,
– rozwój e-usług np. w służbie zdrowia oraz administracji,
– usługi lokalne realizowane przez samorządy – środki można pozyskać np. na transport, gospodarkę odpadami, programy zdrowotne, aktywizację zawodową itp.
Znacznie więcej możliwości pozyskania funduszy przyniesie perspektywa 2021-2027. Warto już z uwagą śledzić postępy prac związanych z opracowaniem konkretnych programów i rozdysponowaniem środków. Jednym z kluczowych obszarów wspieranych przez Unię Europejską będzie odbudowa gospodarki po pandemii koronawirusa. Poza tym dotacje unijne mają wesprzeć energetykę, ochronę środowiska, przedsiębiorczość i innowacje, zdrowie, transport oraz cyfryzację spójności terytorialnej.