Ekologia odgrywa coraz większą rolę w naszym życiu. Staramy się codziennie dokonywać wyborów, które wpisują się w ten nurt. Ale to nie wszystko, bo życie w duchu eko coraz częściej dotyczy także znacznie większych kwestii, jak choćby te związane z miejscem, w którym mieszkamy. Stąd właśnie coraz większe zainteresowanie tematem domów energooszczędnych.
Domy energooszczędne to dość nowe, ale jednocześnie coraz bardziej popularne zagadnienie na rynku nieruchomości. Planując swój nowy dom, chcemy, żeby był on pod każdym względem wyjątkowy i funkcjonalny dla całej rodziny. A jeśli uda się to wszystko pogodzić z troską o środowisko – mamy pewność, że podjęliśmy najlepszą możliwą decyzję.
Jak budować domy energooszczędne?
Budowa domu to poważna decyzja, która powinna być poprzedzona dokładnym zaplanowaniem wszystkich prac i określeniem własnych oczekiwań, co do przyszłego lokum. Najczęściej zwracamy uwagę, aby było ono bezpieczne, trwałe i praktyczne. Obecnie do głosu dochodzi też kolejna kwestia, a mianowicie ta związana z ekologią. Odpowiedzią na zapotrzebowanie coraz bardziej świadomych i wymagających klientów są nowoczesne domy energooszczędne, które łączą w sobie te wszystkie aspekty. W tym miejscu może nasunąć się pytanie, jak zatem buduje się tego typu domy?
- Domy energooszczędne są budowane w technologii szkieletowej, co oznacza, że bazą takiego budynku jest drewniany szkielet wykończony elewacją tradycyjną lub drewnianą.
- Gotowe elementy, zrobione wcześniej w siedzibie firmy, są przewożone na budowę, a tam składane i łączone z pozostałymi.
- Budowa takiego domu trwa znacznie krócej niż w przypadku domów tradycyjnych. Nie są potrzebne żadne prace mokre, jak betonowanie czy murowanie, dlatego cały proces realizacji można prowadzić niezależnie od pogody czy pory roku.
Domy energooszczędne – dlaczego warto?
Przed przeprowadzką do domu obawiamy się wielu rzeczy. Gdy mamy w planach budowę zupełnie nowego lokum liczba niewiadomych zwiększa się. Żeby rozwiać niepewności, warto poznać zalety domów energooszczędnych. Wśród tych najważniejszych cech są m.in.
- zdolność do samoregulacji temperatury i wilgotności, co przekłada się na niższe koszty ogrzewania budynku,
- tworzenie mikroklimatu przyjaznego dla zdrowia alergików,
- wykorzystanie samoobsługowej pompy ciepła, która dostarcza energię z gruntu lub powietrza,
- optymalne przeszklenie i bryła, która umożliwia docieranie odpowiedniej ilości naturalnego światła,
- mniejsza emisja gazów CO2 do atmosfery niż domy budowane metodą tradycyjną.
Domy energooszczędne to przyszłość budownictwa, która wpisuje się w najnowsze trendy i spełnia oczekiwania współczesnych klientów o własnych czterech ścianach. Na swoje wymarzone miejsce nie musimy już czekać miesiącami – w tym przypadku już kilkanaście tygodni wystarczy, żebyśmy mogli przeprowadzić się do w pełni wykończonego domu i powitać w nim pierwszych gości.