Dlaczego żelbeton jest tak wytrzymały?
Każda firma zajmująca się konstrukcjami żelbetowymi będzie z pewnością wychwalała jego doskonałe właściwości. Jednak czy to naprawdę takie dobre rozwiązanie? Zapoznajmy się z kilkoma faktami na temat tego popularnego w budownictwie materiału!
Z czego składają się żelbetowe konstrukcje?
Żelbetonowe konstrukcje cieszą się niesłabnącą popularnością i zainteresowaniem już od drugiej połowy XIX wieku, kiedy to materiał ten wkroczył w wielkim stylu w świat architektury. Wszystko za sprawą niezwykłego połączenia betonu oraz stali zbrojeniowej.Oba te materiały cechują się zbliżoną rozszerzalnością termiczną, dzięki czemu doskonale ze sobą współpracują. Beton odpowiedzialny jest za utrzymywanie obciążeń, natomiast stal amortyzuje naprężenia. Konstrukcje te składają się więc z stali w różnorodnej formie (mogą to być siatki, pręty, liny, kable czy sztywne zbrojenia w postaci dużych elementów) oraz betonu, dobranych do siebie w odpowiednich proporcjach.
Jakie są zalety tego rozwiązania?
Okazuje się, że firmy zajmujące się konstrukcjami żelbetowymi, mimo długiej już historii tego materiału, wciąż nie narzekają na brak zleceń i zainteresowania swoimi usługami. Dzieje się tak dlatego, że żelazobeton posiada szereg dobrze poznanych przez długie lata zalet. Do plusów tego rozwiązania możemy z całą pewnością zaliczyć jego trwałość oraz wysoką odporność na czynniki zewnętrzne, w tym atmosferyczne, czyli wilgoć oraz niskie i wysokie temperatury. Materiał ten jest też ogniotrwały, a konstrukcje z niego tworzone mogą przybierać dowolny kształt, można go bowiem formować zarówno w miejscu budowy, jak i tworzyć komponenty do przewozu i instalacji w wybranym miejscu.
Czy żelbeton trzeba dodatkowo zabezpieczać?
Aby osiągnąć maksimum pożądanych właściwości tego materiału może być konieczne zastosowanie dodatkowych zabezpieczeń, jednak każda dobra Firma zajmująca się konstrukcjami żelbetowymi powinna poradzić sobie z takim zadaniem bez najmniejszego problemu.Najczęściej stosuje się natryskowe lub nanoszone tradycyjnym pędzlem preparaty ochronne, które zabezpieczają zewnętrzną warstwę betonu przed szkodliwym działaniem dwutlenku węgla czy wodą, w postaci na przykład pary wodnej, co jest szczególnie istotne w obiektach przemysłowych.