Dzięki prawidłowej wentylacji powietrze w halach produkcyjnych jest na bieżąco oczyszczane z kurzu, pyłu oraz substancji z zewnątrz. Ma więc ogromny wpływ na komfort i zdrowie pracowników, a także bezpieczeństwo wykorzystywanego sprzętu. Wyjaśniamy, dlaczego wentylacja hal produkcyjnych jest ważna oraz jak dbać o taką instalację!
Wentylacja hal produkcyjnych – dlaczego jest istotna?
Wentylacja hal produkcyjnych ma ogromny wpływ na jakość powietrza. Od niej zależy bezpieczeństwo pracowników, ale też wyposażenia, a nawet całego budynku. Zanieczyszczenia, ale też nadmierna wilgoć czy zbyt wysoka/niska temperatura mają negatywny wpływ na zdrowie osób przebywających w pomieszczeniach, a także stan techniczny maszyn i urządzeń elektrycznych. Do tego zwiększają ryzyko wypadków i awarii.
Projektując tę instalację należy mieć na względzie wiele czynników, m.in. kubaturę obiektu, architekturę wnętrz, przeznaczenie pomieszczeń oraz specyficzny mikroklimat. Przy tym trzeba wiedzieć, że wentylacja hal w znacznym stopniu różni się od rozwiązań tego typu stosowanych w innych dużych pomieszczeniach. W tym miejscu przez wiele godzin pracują ludzie oraz maszyny, które emitują szereg zanieczyszczeń powietrza (m.in. kurz, pył, opary, mikrocząsteczki plastiku, metalu, drewna itp.). Znaczenie ma również ciepło i wilgoć, wytwarzane nie tylko przez urządzenia, ale też ludzi.
W praktyce nie ma uniwersalnego wzoru w kwestii projektowania wentylacji hal produkcyjnych. Każda sytuacja jest inna, dlatego przed rozpoczęciem prac konieczna jest specjalistyczna, szczegółowa analiza. Najważniejsze, by zastosowane rozwiązania były wydajne, ekonomiczne, praktyczne oraz bezpieczne.
Jak zbudowana jest wentylacja hali?
Wentylacja hali przemysłowej składa się z kilku elementów. Bardzo ważnym zagadnieniem jest kwestia zysków ciepła. Ciepłe powietrze jest lżejsze, dlatego gromadzi się pod sufitem i tworzy tzw. poduszkę powietrzną. Przy projektowaniu systemu trzeba wziąć to pod uwagę, mając też na względzie wszystkie punktowe źródła ciepła.
Istotnymi elementami są nawiewniki i wywiewniki. Znaczenie ma to, gdzie się je umieści oraz w jaki sposób. Najczęściej znajdują się pod sufitem, by odprowadzać ciepło. Kwestia ta jest szczególnie ważna w przypadku hal produkcyjnych, w których wytwarza się produkty emitujące zanieczyszczenia chemiczne. Jedne opary są lżejsze od powietrza, przez co unoszą się pod sufit, inne zaś są cięższe i opadają niżej. Trzeba to uwzględnić nie tylko przy projektowaniu instalacji, ale też przy ich czyszczeniu.
W tym przypadku konieczne jest również uzyskanie prawidłowego kierunku nawiewu powietrza. Najpierw powinno kierować się do pomieszczeń, w których powietrze jest czystsze, czyli zwykle strefy pracy ludzi. Wywiew należy umieścić z kolei w pomieszczeniach z największym zanieczyszczeniem. Jeśli w obiekcie pojawia się dużo pyłu, stosuje się również ssawki ruchome – najlepiej bezpośrednio przy źródle, czyli stanowisku pracy bądź maszynie.
Jak często czyścić wentylację w halach przemysłowych?
Dobrze zaprojektowana wentylacja w halach przemysłowych pozwala utrzymywać warunki sprzyjające pracy, ale trzeba regularnie o nią dbać. Podstawą są regularne inspekcje, które pozwalają nie tylko wykryć ewentualne nieprawidłowości, ale też nadmierne nagromadzenie zanieczyszczeń. Trzeba bowiem pamiętać, że w instalacji osadza się brud.
Przynajmniej raz w roku warto zwrócić się po pomoc do specjalistów. Sprawdzą stan wentylacji oraz dokładnie ją wyczyszczą. Ich wsparcie będzie zalecane także w każdej sytuacji, gdy zaobserwuje się spadek jakości powietrza, poprzez np. skargi pracowników, brud osadzający się na wyposażeniu czy wytężoną pracę instalacji.
Najrozsądniej jest skorzystać z usług firmy specjalizującej się w konserwacji systemów HVAC. Wieloletnie doświadczenie, duża wiedza oraz profesjonalne narzędzia pozwalają w profesjonalny, szybki sposób doprowadzić wentylację do pełnej sprawności.
Jedną z najlepszych firm na rynku jest Brawent. Zespół specjalistów przeprowadzi inspekcję wizyjną oraz badanie jakości powietrza, a następnie dobierze odpowiednie metody czyszczenia. W razie potrzeby doradzi również, jak dbać o instalację oraz na co zwrócić uwagę w przyszłości. Więcej informacji znajdziesz na: https://brawent.pl/wentylacja-hal-produkcyjnych/.