Od odpowiedniego wykończenia powierzchni metalowych w dużej mierze zależy trwałość elementu oraz jego walory estetyczne. A ma to naprawdę niebagatelne znaczenie. O ile bowiem w budownictwie i przemyśle zazwyczaj stawia się głównie na wytrzymałość konstrukcji, to już w wykończeniu wnętrz oraz przy produkcji rozmaitych sprzętów AGD lub RTV wygląd jest równie ważny, co odporność na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Z tych też względów coraz chętniej elementy metalowe pokrywa się warstwą farby proszkowej, która stanowi zewnętrzne uzupełnienie dla cynkowania. Czy takie rozwiązanie, jak technologia Duplex, czyli cynkowanie i malowanie proszkowe, naprawdę się sprawdza? Co to jest malowanie proszkowe i w jaki sposób wpływa na poprawę trwałości cynkowania ogniowego?
Duplex, czyli cynkowanie i malowanie proszkowe – podwójne zabezpieczenie metalu
Zarówno cynkowanie, jak i malowanie proszkowe pozwalają na zabezpieczenie powierzchni metalu przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Zastosowanie ich jednak łącznie znacznie podnosi trwałość materiałów, sprawiając, że bez trudu mogą one przetrwać długie lata, nawet jeśli miałyby być przechowywane na zewnątrz w niekorzystnych warunkach.
Na czym polega cynkowanie ogniowe?
Malowanie proszkowe to skuteczny sposób na zabezpieczenie powierzchni stalowych. W tym przypadku po dokładnym oczyszczeniu metalu zanurza się go w kadziach z płynnymi związkami cynku, które przywierają do metalu, pokrywając go warstwą zabezpieczającą. W zależności od potrzeb proces ten można powtarzać dla uzyskania powłoki o odpowiedniej grubości.
Po ocynkowaniu na powierzchni metalu zachodzą reakcje chemiczne, które prowadzą do powstania dodatkowej warstwy ochronnej, która skutecznie zabezpiecza przed dostaniem się korozji do wnętrza. W razie pojawienia się pęknięć, warstwa sama się odtwarza, co pozwala optymalnie chronić stal.
Co to jest malowanie proszkowe?
Drugim z etapów systemu Duplex jest malowanie proszkowe. Aby przeprowadzić ten proces, trzeba dokonać dokładnego oczyszczenia metalu z wszelkich zanieczyszczeń, które mogły się pojawić już po cynkowaniu. Później dokonuje się zmatowienia powierzchni, co ułatwia przyleganie drobinek farby.
Cząstki farby nanosi się na malowaną powierzchnię specjalnym pistoletem. Utrzymują się one na powierzchni dzięki siłom elektrostatycznym. Do uzyskania jednak pełnej trwałości proces musi się zakończyć w piecu do malowania proszkowego, w którym zachodzi proces polimeryzacji cząsteczek farby. Powierzchnia staje się jednolita, idealnie gładka i bardzo wytrzymała na uszkodzenia.
System Duplex – cynkowanie i malowanie proszkowe
Co wyróżnia tak kompleksowe działanie? Podstawową korzyścią z zastosowania systemu Duplex jest oczywiście zwiększenie trwałości elementów stalowych. Podwójna warstwa skuteczniej zabezpiecza przed korozją i ewentualnymi uszkodzeniami powłoki, co mogłoby prowadzić do nieodwracalnego zniszczenia metalu.
Oprócz tego warto również zwrócić uwagę na kwestię estetyki produktu finalnego. Cynkowanie ogniowe chroni przed korozją. Nie daje jednak powłoki, która wyróżniałaby się wysokimi walorami wizualnymi. Na powierzchni metalu pojawiają się bowiem rozmaite przebarwienia, wynikające z zachodzenia ciągłych reakcji chemicznych.
Malowanie proszkowe pozwala na uzyskanie jednolitej powierzchni, w dowolnym kolorze, wybranym z szerokiej palety RAL. Można również zdecydować się na jeden z kilku wariantów wykończenia – od matowych, po pełen połysk. Sprawdza się to fenomenalnie w przypadku sprzętu AGD i RTV oraz innych elementów metalowych, w których trwałość musi iść w parze z pięknym wyglądem.
Nie zapominajmy o tym, że warstwa farby proszkowej chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jest także odporna na zmiany temperatur oraz promieniowanie UV. Zachowuje piękny wygląd oraz pełną funkcjonalność przez naprawdę długie lata.
System Duplex – cynkowanie i malowanie proszkowe na długie lata
Połączenie obu warstw ochronnych pozwala uzyskać spektakularne rezultaty, z których chętnie korzysta wiele gałęzi produkcji.
Cynkowanie i malowanie proszkowe łącznie dają bowiem skuteczny sposób na połączenie optymalnego zabezpieczenia przed korozją z efektownym wykończeniem. Naprawdę trudno o lepszą opcję w produkcji konstrukcji stalowych.