Imadło to narzędzie ręczne służące do unieruchomienia przedmiotu, poddawanego obróbce ręcznej lub mechanicznej. Imadła zbudowane są z dwóch szczęk, które zaciskają się przy pomocy śruby, napędzanej pokrętłem. Wyróżniamy dwa główne rodzaje imadeł: ręczne i maszynowe. Spotyka się także imadła kątowe, jubilerskie i obrotowe, a według podziału na przeznaczenie – stolarskie i ślusarskie.
Jak wygląda i do czego wykorzystywane jest imadło?
Imadło stosowane jest do ściskania, wiercenia, szlifowania lub cięcia w warsztatach stolarskich i zakładach ślusarskich. Z imadeł korzysta się także na placach i terenach budowy. Imadło profesjonalne – zakupione w sprawdzonym miejscu, wyposażone jest w dodatki, które dodają mu funkcjonalności. Imadło musi być solidne i ciężkie. Warto upewnić się, że mocowanie narzędzia jest bezproblemowe, a jego użytkowanie – intuicyjne. Profesjonalne imadła posiadają złożoną budowę, w którego skład wchodzą: szczęki, śruby, korpus, elementy montujące i przeguby wyposażone w podziałkę kątową. Wysokiej klasy materiały, z których wykonywane są imadła, dają gwarancję trwałości, precyzji i niezawodnego działania przez długi czas.
Jesteś majsterkowiczem czy profesjonalistą? Dobierz odpowiednie imadło!
Z imadeł chętnie korzystają domowi majsterkowicze, jak i tak zwane „złote rączki”. Imadło okazuje się niezastąpione przy remontach i drobnych naprawach, które wymagają ustabilizowania naprawianego przedmiotu. Decydując się na zakup imadła, warto skonsultować się ze sprzedawcą narzędzia, ponieważ użycie imadła niedostosowanego do przedmiotu może go trwale uszkodzić. Przez niedopasowanie imadła do materiału można również zniszczyć samo urządzenie. Decydując się na takie urządzenie do warsztatu, warto zastanowić się, do czego będzie wykorzystywane. Należy także zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonane jest imadło. Przy odpowiednio dobranym imadle, można poddawać obróbce bardzo małe, jak i duże przedmioty, które wymagają nie tylko stabilności, ale przede wszystkim precyzji. Najczęściej wybieranymi imadłami są imadła ślusarskie, ponieważ znajdują zastosowanie tam, gdzie obróbce poddaje się przedmioty metalowe, jak na przykład rury i pręty. Samo narzędzie wykonane jest z żeliwnych odlewów i można go używać jako wyposażenie frezarek, wiertarek czy strugarek. Wkładki szczękowe w takich imadłach są wymienne. Innym rodzajem imadeł, które cieszą się powodzeniem są imadła maszynowe obrotowe z przesuwną śrubą.