Kadzidła bakhoor używane są w krajach Bliskiego Wschodu jako środek do perfumowania odzieży i pomieszczeń. Ten naturalny odświeżacz zostawia po sobie orientalny zapach na długi czas, dzięki czemu może stanowić świetny zamiennik dla chemicznych preparatów w aerozolach. Czym tak naprawdę jest bakhoor i w jaki sposób należy palić to kadzidło?
Czym jest bakhoor?
Bakhoor to niewielkie kawałki drewna agarowego, które nasączone są olejkami eterycznymi. Najczęściej ma postać wiórków, jednak dostępny jest również w sypkiej formie. Każdy producent tego arabskiego kadzidła ma własny “przepis” na wytwarzany produkt, najczęściej przekazywany w jednej rodzinie z pokolenia na pokolenie – właśnie dlatego zapach każdego bakhoor jest zupełnie wyjątkowy. Stosowany jest w domach do odświeżania zapachu ubrań oraz pomieszczeń. Te arabskie kadzidła tradycyjnie palone są w specjalnych kadzielnicach nazywanych “majmor” lub “mabkhara” przy użyciu węgla drzewnego.
Kraje znajdujące się na terenach Bliskiego Wschodu należą do największych producentów, jak i konsumentów tego kadzidła. Należy jednak zauważyć, że bakhoor zbiera zainteresowanie również w państwach zachodnich, gdzie klienci poszukują naturalnych zamienników dla odświeżaczy w aerozolach.
Ciekawostką jest to, iż to arabskie kadzidło, poza odświeżeniem zapachu, posiada również szereg innych funkcji. W krajach Bliskiego Wschodu zapalenie bakhoor przed wizytą gości jest oznaką gościnności oraz dobrej woli w stosunku do odwiedzających. Mówi się również o tym, że kadzidło to potęguje pozytywną energię oraz zwiększa kreatywność. W pewnych kulturach panuje nawet przekonanie, iż zapalenie bakhoor odpędza złe duchy.
Jak pali się bakhoor?
Palenie bakhoor wcale nie jest skomplikowane, jednak na początku wymaga odrobinę wiedzy oraz cierpliwości. Warto pamiętać o tym, że pali się ono w inny sposób, niż znane w nam Polsce kadzidła. W pierwszej kolejności należy rozpalić uwalniający zapach węgielek, który następnie przekłada się do kadzielnicy. Odrobinę kadzidła umieszcza się na węgielku. Pamiętajmy o tym, iż w pierwszych chwilach powstały dym może unosić się w powietrzu w bardzo gwałtowny sposób – w takiej sytuacji warto zapewnić w pomieszczeniu dopływ powietrza z zewnątrz.