Waluty zagraniczne takie jak Dolar czy Euro znalazły już szerokie zastosowanie w Polsce i stały się bardzo popularne. Możliwość zrobienia zakupów czy opłacenia biletów lotniczych takimi walutami sprawia, że coraz więcej osób chętnie z nich korzysta. Banki zauważyły potrzebę obsługi tych walut w kraju i konsekwentnie tworzą dedykowane rozwiązania właśnie dla osób, które obracają takimi walutami. W tym artykule prezentujemy krótki poradnik dotyczący kont walutowych w Polsce, ich zakładania i korzystania z nich.
Konta walutowe
Bez wątpienia najpopularniejszymi walutami w Polsce są Euro i Dolar. Ten pierwszy z racji, że jesteśmy europejczykami, a drugi z dużej wiarygodności i bezpieczeństwa. Szerokie zastosowanie tych walut sprawia, że banki oferują konta walutowe. To rachunki prowadzone w obcej walucie, na które fizycznie można wpłacać np. dolary i robić z nich przelewy. Są one na tyle popularne, że stały się już standardem na rynku, a banki oferują korzystne rozwiązania. Za ich prowadzenie w większości banków nie trzeba nic płacić. Ceny za przelewy również są do zaakceptowania. Aby otworzyć takie konto, wystarczy zwykły dowód osobisty. Przy tej okazji nie trzeba zakładać polskiego konta. Ciekawą opcją, jaką oferują banki, są wewnętrzne kantory. Aby wymienić walutę na inną lub polskie złote wystarczy podać żądaną kwotę i poczekać kilka minut. Bardzo przydatną funkcją, która szczególnie docenią osoby na zagranicznych wakacjach, jest możliwość wyrobienie fizycznej karty debetowej. Za jej pomocą można wypłacać dolary lub euro w przystosowanych bankomatach, które znajdują się nawet na terenie kraju.
Przelewy międzynarodowe
Ogromna grupa rodaków mieszkających za granica oraz biznesowe transakcje międzynarodowe sprawiły, że zarówno, jak i z Polski tak i do Polski spływają ogromne kwoty w Euro i Dolarze. Rozwiązaniem na te wyzwania są międzynarodowe przelewy SEPA. Ich cena w zależności od rodzaju rachunku i banku waha się od 0 do kilkunastu złotych. Czas potrzebny na przetransferowanie środków w zależności od dzianiny nadania przelewu to ok. 1 dzień roboczy. Na międzynarodowej arenie trochę inaczej identyfikuje się konta bankowe. Oprócz numeru IBAN — charakterystycznego numeru PL na początku używa się kodu BIC/SWIFT. To kilkulitrowy ciąg znaków, który określa kraj, instytucje finansowa i bank, do którego mają trafić środki. O ile w przypadku krajowych numerów wystarczy indywidualny prefiks, o tyle na świecie jest tyle banków, ze wymagana jest dodatkowa identyfikacja.
Czasy, gdy jedyną możliwością nabycia Dolara i Euro była wizyta w kantorze, dawno już przeminęły. Bogate oferty banków oferuje konta walutowe, karty do bankomatów czy przelewy międzynarodowe sprawiają, że duża liczba osób korzysta z tych rozwiązań. Duży wpływ na to ma ciągłe otwieranie się świata. Zakupy w obcej walucie nie są już niczym nadzwyczajnym, a banki proponują naprawdę korzystne rozwiązania finansowe związane z obcymi walutami.