Jeżeli ktoś przesypia wystarczającą liczbę godzin i nadal budzi się niewyspany, towarzyszy mu w ciągu dnia chroniczne zmęczenie, ból głowy, to warto pomyśleć o wykonaniu badania bezdechu sennego. Może okazać się, że to właśnie to schorzenie jest źródłem problemów, przez co nie dochodzi do poprawy zdrowia.
Z czego wynika bezdech senny i czym się objawia?
O bezdechu sennym można mówić, gdy zostanie zaburzony przepływ powietrza przez gardło podczas snu. Wiąże się to z obniżeniem poziomu tlenu we krwi, przez co dochodzi do pobudzenia pracy mięśni oddechowych. Skutkiem tego jest ciągłe wybudzanie się ze snu, więc można zapomnieć o wysypianiu się. Liczba bezdechów bywa bardzo duża, nawet do kilkunastu razy na godzinę, a w skrajnych przypadkach wybudzanie się następuje co parę minut.
Do stwierdzenia schorzenia niezbędne jest badanie bezdechu sennego, aby lekarz mógł postawić trafną diagnozę. Do objawów zalicza się przede wszystkim dużą senność w ciągu dnia, bóle głowy już po przebudzeniu, problemy z koncentracją i pamięcią, obniżenie libido, impotencję, stany depresyjne i inne zaburzenia emocjonalne.
Jak leczyć bezdech senny?
Polisomnografia to Badanie bezdechu sennego, za pomocą którego możliwe staje się monitorowanie czynności mózgu, ruchów oddechowych klatki piersiowej i brzucha. Dokonuje się także pomiarów określających rytm serca i wysycenie krwi tlenem. Warto od razu zaznaczyć, że tego typu badania bezdechu sennego są całkowicie bezinwazyjne, nie trzeba również liczyć się z żadnymi dolegliwościami bólowymi. Jeśli zostanie stwierdzone schorzenie, to konieczne stanie się wprowadzenie odpowiedniego leczenia.
Zaczyna się od zmiany dotychczasowego trybu życia, który ma duży wpływ na nasilenie objawów obturacyjnego bezdechu sennego. Istotne staje się zredukowanie masy ciała, unikanie sięgania po używki w postaci alkoholu i papierosów. Nie powinno się spać na plecach, przyjmować leków nasennych. Przy umiarkowanych i ciężkich postaciach choroby stosuje się aparaty, które służą do utrzymywania stałego ciśnienia w drogach oddechowych. Ma to na celu przeciwdziałanie zapadaniu się dróg oddechowych podczas spania, czasem konieczne staje się przeprowadzenie zabiegu operacyjnego.