Bez wątpienia mech może sprawić, że trawnik nie będzie wyglądał odpowiednio. Jego obecność sprawi, że darń będzie wyglądała niechlujnie. Może on też pojawić się pomiędzy betonowymi krawężnikami czy chodnikami. Mech z czasem może zająć niemal każdą dostępną przestrzeń, dlatego trzeba z nim walczyć. Na szczęście istnieją sprawdzone i skuteczne metody pozbywania się go oraz zapobiegania jego pojawiania się od nowa. Jak usunąć mech z trawnika?
Kwestia prawidłowej pielęgnacji
Mech na trawniku może pojawić się z wielu powodów. Najczęściej jest on związany z nieprawidłową pielęgnacją. Pojawia się on na terenach bardzo wilgotnych i zacienionych. Mchy dobrze rozwijają się także na bardzo zbitej glebie oraz na piaszczystej. Gdy już się gdzieś pojawią, to rozrastają się bardzo szybko. Stąd też powinno się zacząć działać, gdy tylko zauważysz pierwsze oznaki pojawienia się mchu. Im szybciej zaczniesz działać, tym mniej wysiłku będziesz musiał włożyć w jego skuteczne pozbycie.
Sposoby na mech w trawniku
Podstawą w pozbyciu się mchu jest prawidłowa pielęgnacja trawnika przez cały rok po to, by rozrastający się mech nie przeszkadzał w prawidłowym rozwoju źdźbeł trawy. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiedni odczyn gleby. Mchy najlepiej rosną na glebach kwaśnych, czyli o odczynie poniżej 6. Odczyn ten można zmienić poprzez odpowiednie nawożenie gleby oraz jej wapnowanie. Do tego też trzeba pamiętać, że rozrastanie się mchu odbywa się szybciej na terenach, na których trawa nie ma wykształconych długich korzeni, które docierają do głębszych warstw humusu. Na szybszy rozrost mchów może też mieć wpływ nie usuwanie resztek liści i martwych roślin trawnika oraz zbyt rzadkie i za niskie koszenie trawy.
Chcąc używać odpowiednich sposobów na mech w trawniku, należy najpierw dokładnie poznać przyczyny jego pojawiania się. Im lepiej będziesz wiedzieć, co się do tego przyczyniło, tym lepiej sobie poradzisz z zapobieganiem powrotów mchu.
1) Zbyt wilgotne podłoże
Jeśli podłoże, na którym chcesz zasiać trawę, jest trudno przepuszczalne i gliniaste, to powinieneś zacząć działać jeszcze przed posianiem trawnika. Najlepiej jest wykonać drenaż podziemny, który będzie odprowadzał nadmiar wilgoci i będzie zapobiegał jej zbieraniu się w kałużach. Możesz też wymieszać górną warstwę ziemi z piaskiem po to, by była odrobinę rozluźniona jeszcze przed zasianiem trawy.
2) Teren zacieniony
Na zacienionym terenie położonym od strony północnej także istnieje większe ryzyko pojawiania się mchu. Można temu zapobiec poprzez stosowanie odpowiednich mieszanek nasion. Najlepsze będą trawy wolnorosnące, które są odporne na zacienienie i mają bardzo gęstą darń. Dzięki ich zwartej budowie pozostaje niewiele miejsca dla rozwoju mchów.
3) Za mało powietrza
Kiedy trawnik jest już dojrzały, to trzeba zadbać o jego odpowiednie napowietrzenie. Najlepiej jest przeprowadzać regularnie aerację oraz wertykulację przy pomocy dobrze zaprojektowanego i wydajnego sprzętu. Chodzi o to, by nakłuwanie darni przebiegało sprawnie, ale też nie niszczyło korzeni. Z tego powodu warto sięgać po wertykulatory marki Stihl, które świetnie sprawdzają się w pielęgnacji ogrodów. Wertykulację można wykonywać naprzemiennie z aeracją, by osiągnąć najlepsze efekty zdrowotne. Dzięki temu trawnik może wyglądać zdrowo i mieć piękny, soczysty kolor.
4) Za dużo materii organicznej
Żeby zmniejszyć ryzyko pojawienia się mchu na trawniku, należy go odpowiednio czyścić. Polega to po prostu na usuwaniu uschniętych liści, ściętych źdźbeł trawy i martwych części roślin. Do pewnego stopnia mogą one mieć własności nawożące, ale nie można pozwolić na to, by ilość materii organicznej była zbyt duża, bo będzie to umożliwiało rozwój mchu.
Środki chemiczne
Jeśli mech jest już bardzo rozrośnięty, to używanie wertykulatora raczej nie wystarczy, by pozbyć się kłopotu. Z tego powodu warto sięgnąć po specjalistyczne herbicydy, które są przeznaczone właśnie do walki z mchem. Zawierają one dodatek siarczanu żelaza, który skutecznie spowalnia rozrastanie się mchu, a nawet zapobiega jego pojawieniu się w przyszłości. By środki chemiczne mogły dobrze zadziałać, należy krótko wykosić trawę w bezpośrednim sąsiedztwie mchu. Tylko tak można mieć pewność, że środek dotarł do samych korzeni mchu.